مناطق آزاد و مزایای منطقه آزاد ارس،جلفا

21/02/2021 12:11

تمام مزایای مناطق آزاد تجاری

منطقه آزاد تجاری قلمرویی است که اکثرا در داخل یک بندر یا در مجاورت آن می‌باشد.

در مناطق آزاد تجاری انجام امور اقتصادی به خصوص واردات کالا مشمول قانون‌های گمرکی صادرات و واردات نمی‌شود.مزیت مهم مناطق آزاد تجاری پرداخت نکردن حقوق و عوارض گمرکی می‌باشد.  همچنین سازمان ملل متحد (یونیدو) مناطق آزاد را به‌عنوان “محرکه” در جهت تشویق صادرات صنعتی بیان کرده است.

تعریف دیگری‌که از مناطق آزاد تجاری ارائه داده می‌شود این است که این مناطق خارج از مرز  گمرکی می‌باشند که تولیداتشان جهت گیری صادراتی دارد. در این مناطق تجارت آزاد با سایر مناطق جهان  مجاز می‌باشد.

مجموعا در کشور ما ایران ۷ منطقه آزاد تجاری-صنعتی وجود دارد.

اسامی این ۷ منطقه را به اختصار برای شما می‌آوریم :

  • منطقه آزاد کیش
  • منطقه آزاد قشم
  • منطقه آزاد چابهار
  • منطقه آزاد ارس
  • منطقه آزاد انزلی
  • منطقه آزاد اروند
  • منطقه آزاد ماکو

هرکدام از‌این مناطق از لحاظ جغرافیایی و فرهنگی درای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی می‌باشند.

لازم به ذکر است انجام امور اقتصادی در مناطق آزاد تجاری مزیت‌های ویژه‌ای دارد که هر تاجر و فعال اقتصادی را به سرمایه‌گذاری در این مناطق وسوسه می‌کند.

منطقه آزاد ارس

منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشور و در نقطه صفر مرزی در چهار محدوده جدا از هم و در مجاورت کشورهای آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان است. منطقه آزاد ارس در شهرهای جداگانه جلفا، کلیبر، اصلاندوز تشکیل شده ولی محدوده اصلی آن در شهر جلفا است. شهر جلفا با شهر تبریز و فرودگاه بین المللی شهید مدنی تنها 135 کیلومتر فاصله دارد.علاوه بر این فرودگاه ارس نیز در دست بررسی هست.

حمایت از کارآفرینان در منطقه آزاد ارس

شرکت های نوپا که بر پایه خلاقیت و یا توسعه فناوری شروع به فعالیت می کنند عموماً مؤسساتی کوچک و در عین حال دارای نقش مؤثر در تولید دانش و ایجاد کارآفرینی هستند. فشار سنـگین هـزینه های راه اندازی که با بنیه مالی این شرکت ها سازگاری ندارد از یکسو و عدم برخورداری از تجربه لازم برای رفع موانع اولیه از سوی دیگر، به بار نشستن تلاش های آن ها را در هاله‌ای از ابهام و تردید قرار می دهد. این واحدها باید با ریسک بالا فعالیت خود را شروع کنند و برای رسیدن به موفقیت حتما باید محاسبات دقیقی برای بخش بازاریابی و فروش خود داشته باشند. نیروهای مستعد و دارای پتانسیل از جمله بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی، فرصت بسیار مناسبی در راه اندازی واحد خصوصی فناور در منطقه آزاد ارس دارند.

حمایت توسط مرکز رشد در منطقه آزاد ارس

مرکز رشد منطقه آزاد ارس با هدف کاهش موانع و عوامل بازدارنده شرکت های فناور نوپا ایجاد شده است. این مرکز با پشتیبانی های لازم و ارائه خدمات اولیه، نقش موثری در پا گرفتن و افزایش ضریب موفقیت این واحدها دارد.
مرکز رشد منطقه آزاد ارس خدمات عمومی، مالی، مشاوره ای، علمی و فنی را به شرکت های نوپا ارائه می کند، و محلی است برای حمایت از تجاری سازی محصولات تولید شده توسط شرکت های فناور و کمک به توسعه صادرات.

امکانات ارائه شده توسط مرکز رشد منطقه آزاد ارس عبارتند از: حمایت مالی و اعتباری – فضای اداری و کارگاهی – مشاوره علمی و نظارت کارشناسان باتجربه – خدمات فناوری اطلاعات – معرفی برای استفاده از تسهیلات اعتباری.

حمایت توسط موسسه «چاپ یک» در منطقه آزاد ارس

بازاریابی و تبلیغات بخش بسیار حساس از هر فرآیند کارآفرینی است. هر محصول یا خدماتی بدون مخاطب محکوم به شکست است و جلب مخاطب در گرو داشتن بازاریابی و تبلیغات موثر است. دو مفهوم بازاریابی و تبلیغات در کنار هم معنا پیدا می کند و شرکت های نوپای هوشمند به این دو توجه ویژه ای دارند.

آخرین دیدگاه ها
ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *