تاثیر گردشگری بر اقتصاد یک منطقه

08/09/2021 16:15

تاثیر گردشگری بر اقتصاد یک منطقه

صنعت گردشگری تاثیر بسزایی در رونق اقتصادی یک منطقه دارد مسافرین زیادی پولهایشان را آنجا خرج میکند که این امر باعث ایجاد اشتغال میشود ، ذخایر نفتی در آینده نه چندان دور به اتمام می رسد. سرمایه گذاری در مناطق آزاد که دارای آینده روشن هستند میتواند آینده اقتصادی کشور را تا حدودی جبران کند رشد گردشگری اثرات زیست محیطی، فرهنگی ،اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی مختلفی را داراست .

جاذبه های گردشگری جلفا

 

تاثیر گردشگری بر رونق اقتصادی منطقه:

_باعث رونق صنایع دستی و داخلی میشود

_نگرش سایر کشورها به منطقه عوض میشود

_باعث ایجاد شغل میشود

_باعث آشنایی با فرهنگهای مختلف میشود

صنعت گردشگری یکی از متنوع ترین و گسترده ترین صنایع در دنیا می باشد که باعث ایجاد فرصت شغلی و درآمد تمام کشورهای دنیا شده است . صنعت گردشگری بعداز نفت و خودرو سازی در تقسیم بندی جهانی در رده سوم قرار دارد که میتواند عامل مهمی در کاهش فقر و بیکاری میباشد .صنعت گردشگری با ویژگیهای منحصر به فرد خود یک صنعت با آینده روشن است سرمایه گذاری در این صنعت در همه کشورها ی دارای جاذبه گردشگری و جهانگردی رو به افزایش است در حال حاضر جذب گردشگران بهرقابتی فرآیند تبدیل شده است ذیرا علاوه بر رشد اقتصادی صنعتی ست پاکیزه و به دور از آلودگی و ایجاد کننده اشتغال جدید است در ایران این امر میتواند به مهمترین منبع درآمد ارزی تبدیل شود که اگر با برنامه ریزی و آینده نگری همراه باشد تاثیر آن بر رشد اقتصادی دو برابر خواهد شد . طی یک آمار نشان میدهد ایران در طول سال پذیرای 2 تا 3 میلیون گردشگر خارجی است در ایران با توجه به منابع نفتی موجود صنعت گردشگری مهم ترین منبع درآمد ارزی میباشد ، موارد مورد علاقه جهانگردان در ایران به فراوانی یافت میشود. تنوع آب و هوا ، فرهنگ و تمدن کهن ، تنوع آداب و رسوم و پوشش ،وجود آثار باستانی کهن ، معماری متنوع ، از عوامل جذب گردشگری در ایران می باشد.

حوزه توریسم و گردشگری یک راه برای کسب درآمد صندوق سرمایه گذاری شهرداری ها می باشد .شهرداری ها بر اساس حوزه توریسم و گردشگری میتوانند به کسب درآمد بپردازند یکی از دلایل آن افزایش و رشد سفرهای کوتاه مدت است زیرا در سالهای اخیر آژانس های گردشگری و شرکت های خصوصی فضای مناسبی را برای ارائه خدمات و جذب توریسم ایجاد نکرده اند و این امر بهترین فرصت برای شهرداری است که با استفاده از تجربیات سایر کشورها یک برنامه پویا و هوشمند برای جذب گردشگران ایجاد کند بحث گردشگری یکی از مواردی است که امر توسعه پایدار در جوامع مختلف همچنان داغ باقی مانده است گردشگری یکی از صنایع است که وابسته به نیروی کار است که هم باعث رونق وضعیت اشتغال می شود و هم به توسعه و حفظ منابع مالی کمک شایانی میکند البته لازم به ذکر است که در کنار تمام محاسن صنعت گردشگری آثار مخربی را با خود به همراه دارد که با مدیریت صحیح میتوان اثرات آن را کمتر کرد .

از دیگر محاسن گردشگری میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

1)       گردشگری یک امل مهم در رشد اقتصادی یک کشور محسوب میشود

2)       صنعت گردشگری باعث رشد و ترقی تجارت در بخش بین المللی میشود

3)       باعث جذب سرمایه های خارجی میشود

4)       در کشورهای کم درآمد و فقیر یک محرک برای بهبود شرایط اقتصادی است

5)       باعث رشد زیر ساخت ها میشود

6)       باعث اشتغال و درآمدزایی میشود

7)       باعث رونق و پیشرفت جوامع روستایی می شود ( که این امر باعث میشور جوامع روستایی رفته رفته امکانات اشتغال جوامع شهری را پیدا کنند )

8)       یک امر مهم برای اشتغال زنان ( مخصوصا در ایران ) میشود

9)       باعث رشد صنایع دستی و محلی میشود

10)   یکی از عوامل مفید در حفظ محیط زیست است

11)   باعث درک و آشنایی با فرهنگ ها و تمدن های مختلف میشود

12)   در کشورهای که سالها با جنگ دست و پنجه نرم کرده اند باعث رونق میشود

13)   باعث رشد و پایداری فعالیتهای بشر دوستانه میشود

14)   باعث حفاظت از میراث فرهنگی کشورها میشود

بیان کردن تمامی مزایای گردشگری و رشد اقتصادی مناطقی که جذب توریست ها و گردشگران بیشتری دارند در این مقاله نمیگنجد ما به همین چند مورد بسنده میکنیم .

 

نتیجه گیری:

تاثیر گردشگری برای یک منطقه میتواند جز پتانسیل های آن منطقه باشد که به صورت مختصر و مفید خدمتتان ارائه شد. اما میتوانیم از موارد فوق این نتیجه را بگیریم که با ورود گردشگر به یک منطقه علی الخصوص منطقه آزاد که نسبت به مناطق گردشگری دیگر دارای جذابیت و مزایای بیشتری میباشد و این مهم میتواند در توسعه کسب و کار و بنگاههای کوچک و صنایع زود بازده بسیار سودمند باشد.صنایع دستی و محلی در مناطق گردشگری میتواند برای سرپرستان خانوار مخصوصا زنان سرپرست که امکانات اشتغال کمتری دارند مفید باشد. لذا علاوه بر مزایاهایی که ذکر شد بسیار میتواند برای زنان خانه دار که دارای فرزند و بدون حامی هستند یک نوع سکوی پرتاب یا یک موقیعت شغلی خوب میتواند باشد. پس مسئولان عزیز هم باید به 7 منطقه آزاد ما که جلفا یکی از مهمترین هاست و با وجود قطب های گردشگری بالا برای اشتغال زایی کارجویان و همینطور برای سرمایه گذاری کارفرمایان میتواند بستری فوق العاده باشد. امید داریم این مطلب راه روشنی باشد برای عزیزانی که میخواهند در این منطقه فعالیت تجاری داشته باشند. با تشکر از حسن توجه شما عزیزان(بخش تولید محتوای ریورساید ارس)

مزایا و معایب سرمایه گذاری در املاک تجاری

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *