آینده تجاری شهر جلفا

14/09/2021 06:36

بررسی آینده تجاری منطقه آزاد ارس

آینده تجاری شهر جلفا

شاید شما هم از این موضوع اطلاع داشته باشید که شهر جلفا یکی از کم جمعیت ترین شهرهای ایران به شمار میرفت به طوریکه تردد خودروها و حتی شهروندان در این شهر بسیار کم بود و تا قبل از غروب این شهر کاملا تعطیل میشد.اما جدیدا از جلفا و آینده تجاری و رشد جمیعتیش با خبر هستید؟

 

آینده تجاری جلفا
منطقه آزاد ارس یک منطقه طلایی و بسیار ارزشمند برای اقتصاد منطقه

 

تعداد کم ساکنین باعث شده بود این شهر حتی فاقد آرامستان ، مصلا ، مرکز خرید و هتل و مسافر خانه باشد . اما ایجاد منطقه آزاد ارس یکی از عوامل رشد اقتصادی این منطقه به شمار میرود . کشاورزی در این منطقه چندان رونقی ندارد به همین دلیل شروع فعالیتهای اقتصادی و تجاری مردم یکی از دلایل رشد اقتصادی این منطقه است . شهر جلفا در مجاورت کشورهای مرزی مانند آذربایجان ، ارمنستان و جمهوری خود مختار نخجوان قرار دارد و با وسعت ۵۱ هزار هکتار ۱۳۷ کیلومتر با تبریز فاصله دارد

مزیت شهر جلفا

جلفا تنها شهر در ایران است که این مزیت منحصر به فرد را دارد و می‌تواند یک فرصت اقتصادی خاص برای این شهر باشد. قرار گرفتن منطقه آزاد ارس در این منطقه باعث ایجاد موقعیت اقتصادی برای ابن منطقه شده است، تجار و فعالان اقتصادی این منطقه نشان داده‌اند در صورت فراهم بودن شرایط خودشان می‌توانند از نظر اقتصادی فعالیت خوبی داشته باشند، چنانچه در سال‌های گذشته و قبل از انقلاب نیز گمرک جلفا رونق خاصی داشته است. هرچند روس‌ها در این گمرک نقش بسزایی دارند و به نوعی منطقه را قبل از انقلاب در تصرف اقتصادی خود داشته‌اند، تاجران منطقه از این شرایط و مزایا برای بهبود منطقه استفاده کردند.

بارزترین محور توسعه

یکی از بارزترین محورهای توسعه شهرستان جلفا با توجه به هم مرز بودن باکشورهای همسایه رونق کشت گلخانه‌ای و صادرات گسترده محصولات کشاورزی مرغوب به کشورهای خارجی است. این موضوع با همکاری سرمایه‌گذاران در حال انجام است و در حال حاضر حدود ۲۰۰ هکتار فضای گلخانه‌ای در جلفا فعال است یا در حال احداث هستند.در حال حاضر ورود اتباع خارجی مخصوصا ورود گردشگران کشورهای همسایه و داد ستد اقتصادی باعث توسعه بیشتر منطقه آزاد جلفا شده است وهمین امر باعث شده شهر جلفا در برنامه ریزی های کلان اقتصادی نقش بسزایی داشته باشد، مسئولان کشوری هم توجه ویژه‌ای به این مهم دارند.

شهرستان جلفا به دلیل موقعیت های ویژه جغرافیایی و مرزی به یک منطقه خاص که توجه بسیاری از مسئولین و سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است ، تبدیل شده است سیستم اقتصاد شهرستان جلفا بر پایه یک مدل ناپایدار بنا شده و برای رهایی از تبعات مختلف و متعدد آن و پایدار شدن اقتصاد منطقه، لازم است در کنار حوزه تجارت و بازار، بخش تولید در حوزه‌هایی چون کشاورزی، گردشگری، ترانزیت، صنعت و… نیز که ظرفیت‌های آن در جلفا وجود دارد، مورد توجه قرار گیرد تا با رونق چند بعدی در اقتصاد منطقه و رهایی از بخش خاص (تجاری)، شاهد یک اقتصاد پایدار و متوازن در منطقه باشیم.

طی آمار اعلام شده میزان سرمایه گذاری انجام شده برای اجرا و تکمیل ۲۰ طرح افتتاح شده امروز در منطقه آزاد ارس ۹ هزار و ۲۷7میلیارد ریال با اشتغالزایی برای ۶۶۹ نفر بود و ۱۰۰ درصد سرمایه گذاری آن توسط بخش خصوصی انجام شده است.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری و صنعتی جلفا نیز در این آیین اعلام کرد: امروز پس از افتتاح ۲۰ طرح اقتصادی با ۹۲۸ میلیارد تومان هزینه ۱۰۵ طرح دیگر نیز با ۱۰هزار میلیارد تومان در این منطقه در دست اجراست.

طرح های در دست اجرا در منطقه آزاد ارس حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و تا پایان امسال به بهره برداری میرسند .این منطقه آزاد ارس در هشت سال گذشته با افتتاح طرح های متعدد تولیدی و اقتصادی روند رو ند سعودی و روبه رشدی داشته و در حال حاضر به یک قطب سرمایه گذاری در منطقه تبدیل شده است.بازاچه مرزی شهر جلفا به یکی از بازارهای پر رونق در آذربایجان شرقی است و با تبدیل شدن جلفا به منطقه آزاد ارس باعث رشد و احداث مراکز خرید زیادی در این منطقه شده است . از دیگر محاسن تبدیل شدن جلفا به منطقه آزاد ارس احداث هتل های متعدد برای گردشگران رونق سیستم حمل و نقل زمینی و هوایی و داد و ستد با کشورهای همجوار میتوان نام برد.جلفا به خاطر موقعیت جغرافیایی و ترانزیت و داشتن جاذبه های گردشگری فراوان و رغبت گردشگران برای مهاجرت کردن به جلفا و صنایع تبدیلی ذود بازده و کسب و کارهای کوچک به عنوان یک شهر تجاری میتوان آینده اقتصادی روشنی را پیش بینی کرد.

نتیجه گیری”

به علت رکود اقتصادی در مناطق مختلف کشورمان و همینطور تورم سرمایه گذاران و حتی مردم عادی رغبت زیادی برای سرمایه گذاری ندارند و همیشه برای شروع یک سرمایه گذاری احساس خطر میکنند.با توجه به پتانسیل های موجود و شرایط ویژه منطقه آزاد جلفا ما میتوانیم بستر خوبی را برای سرمایه گذاران و متقاضیان عزیز فراهم کنیم به شرطی که با برنامه ریزی دقیق مزایای بالقوه ی منطقه آزاد ارس را به بالفعل تبدیل کنیم و این مهم امکان پذیر است.با توجه به مواردی که اشاره شد معرفی و شناساندن هر چه بیشتر پتانسیل های منطقه ، بیشتر میتواند منطقه آزاد تجاری تفریحی و گردشگری ارس را برای سرمایه گذاری افراد و سرمایه داران ترغیب کند و منطقه آزاد ارس را به یکی از قطب های تجاری تفریحی و گردشگری منطقه تبدیل کند.

در ادامه:

لازم به ذکر است برای سرمایه گذاری در هر زمینه ای باید با مشاورین و متخصصین همان حوزه مشورت کرد و یک سرمایه گذاری امن و با کمترین ریسک را انجام داد قطعا مناطقی که در حال احداث پیشرفت و امکانات بیشتری هستند ریسک سرمایه گذاری کمتری دارند که منطقه آزاد ارس یکی از آن مناطق است اینرا از تعداد افرادی که تحت عنوان توریست یا گردشگر سالانه از این مناطق دیدن میکنند میتوان فهمید ، رونق سیستم حمل و نقل هوایی و زمینی، تعداد هتل های منطقه ، و… همگی دلایلی بر صحت این امنیت بالای این نوع سرمایه گذاری است.                    

آخرین دیدگاه ها
ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *